Katalóg podporných opatrení špecifikuje podporné opatrenia vo výchove a vzdelávaní podľa § 145a zákona č.245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon).
Podporným opatrením (PO) podľa školského zákona je opatrenie poskytované školou alebo školským zariadením potrebné na to, aby sa žiak mohol plnohodnotne zapájať do výchovy a vzdelávania a rozvíjať svoje vedomosti, zručnosti a schopnosti (§ 145a, ods. 1 školského zákona)
Podľa školského zákona majú žiaci právo na inkluzívne vzdelávanie a individuálny prístup rešpektujúci jeho rôzne výchovno-vzdelávacie potreby, schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav v rozsahu ustanovenom týmto zákonom” (§ 144, ods. 1, písm. e)).
V systéme podporných opatrení je celkovo 21 podporných opatrení rozdelených do 3 skupín podľa toho, kto môže podporné opatrenia odporúčať.
PODPORNÉ OPATRENIA MOŽNO ROZČLENIŤ NA:
1. VŠEOBECNÉ PODPORNÉ OPATRENIA
- sú poskytované všetkým žiakom bez rozdielu a bez nutnosti vyjadrenia pedagogického, odborného zamestnanca alebo zariadenia poradenstva a prevencie.
Patria sem podporné opatrenia:
2. CIELENÉ PODPORNÉ OPATRENIA
- pri ktorých je už potrebné vyjadrenie pedagogických odborných zamestnancov školy alebo zariadenie poradenstva a prevencie.
Patria sem podporné opatrenia:
3. ŠPECIFICKÉ PODPORNÉ OPATRENIA
- pri ktorých je potrebné vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie.
Patria sem podporné opatrenia:
Uplatnenie konkrétnych typov podporných opatrení vychádza z posúdenia realizovaného pedagogickými zamestnancami alebo odbornými zamestnancami školy alebo školského zariadenia alebo zariadenia poradenstva a prevencie.
POSTUP PRI ZÍSKAVANÍ PODPORNÉHO OPATRENIA
Žiak môže získať konkrétne podporné opatrenie v jednoduchom procese v zásade zhrnutom do štyroch krokov.
1.krok: ŽIADOSŤ O VYJADRENIE NA ÚČEL POSKYTNUTIA PODPORNÉHO OPATRENIA
Žiadateľ (zákonný zástupca dieťaťa alebo neplnoletého žiaka, plnoletý žiak, zástupca zariadenia, pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec) požiada riaditeľa školy alebo riaditeľa školského zariadenia o vypracovanie Vyjadrenia na účel poskytnutia podporného opatrenia.
Vzor žiadosti:
Žiadosť o vyjadrenie na účel poskytnutia podporného opatrenia (formát docx)
Žiadosť o vyjadrenie na účel poskytnutia podporného opatrenia (formát pdf)
2.krok: VYJADRENIE NA ÚČEL POSKYTNUTIA PODPORNÉHO OPATRENIA
Riaditeľ školy alebo školského zariadenia následne zabezpečí vypracovanie Vyjadrenia na účel poskytnutia podporného opatrenia. Riaditeľ školy poverí učiteľa, školského špeciálneho pedagóga alebo odborného zamestnanca školy alebo školského zariadenia, aby vypracoval toto vyjadrenie, v ktorom odporučí konkrétne podporné opatrenia a ich rozsah a vyjadrenie poskytne žiadateľovi/zákonnému zástupcovi. V prípade, ak ide o neplnoleté dieťa alebo žiaka, možno požiadať zariadenie poradenstva a prevencie o Vyjadrenie na účel poskytnutia podporného opatrenia, iba s informovaným súhlasom zákonného zástupcu.
3.krok: ŽIADOSŤ O POSKYTNUTIE PODPORNÉHO OPATRENIA
Na základe Vyjadrenia na účel poskytnutia podporného opatrenia môže žiadateľ požiadať riaditeľa školy alebo školského zariadenia o poskytnutie podporného opatrenia.
Vzor žiadosti:
Žiadosť o poskytnutie podporného opatrenia (formát docx)
Žiadosť o poskytnutie podporného opatrenia (formát pdf)
4. krok: VYJADRENIE RIADITEĽA ŠKOLY K POSKYTNUTIU PODPORNÉHO OPATRENIA
Riaditeľ školy alebo školského zariadenia na základe žiadosti o poskytnutie podporného opatrenia zohľadní všetky podmienky školy (personálne, finančné, materiálno-technické, priestorové) na poskytnutie opatrenia a písomne sa vyjadrí k jeho poskytnutiu. Riaditeľ školy alebo školského zariadenia sa písomne vyjadrí žiadateľovi o poskytnutie podporných opatrení do 10 dní odo dňa, kedy bol požiadaný k poskytnutiu podporného opatrenia, v odôvodnenom prípade do 20 dní.
Následne škola alebo školské zariadenie zabezpečí poskytnutie podporného opatrenia dieťaťu alebo žiakovi, v súlade s odporúčanými podpornými opatreniami, vrátane ich rozsahu vo Vyjadrení na účel poskytnutia podporného opatrenia.